Trwa otwarty Konkurs na Koncepcje Reżyserskie 01.11.2024 – 10.12.2024
Urban Theater w Berlinie zaprasza reżyserów i reżyserki z całego świata do udziału w prestiżowym konkursie na koncepcje reżyserskie, który potrwa do 10 grudnia 2024 roku. Wydarzenie to jest doskonałą okazją do pracy z wybitnymi tekstami dramatycznymi, w tym sztuką Marty Sokołowskiej „Proszę, niech zapanuje pokój” w znakomitym tłumaczeniu Dominika Gajewskiej.
Warunki uczestnictwa
Konkurs otwarty jest dla reżyserów w każdym wieku, posiadających doświadczenie reżyserskie oraz wykształcenie zawodowe. Wymagana jest znajomość języka angielskiego lub niemieckiego, a także osobista obecność w Berlin Lab w dniach od 16 do 23 lutego 2025 roku.
Lista wybranych sztuk
W konkursie biorą udział wyjątkowe teksty dramatyczne, m.in.:
- Mikita Ilyinchyk (Białoruś/Polska) „Powiedz cześć Abdo”
- Allex Fassberg (Niemcy) „Historia suszy”
- Marta Sokołowska (Polska) „Proszę, niech zapanuje pokój”
- Renata Talan (Białoruś) „Limbo”
- Yanis Yoki (Rosja/Litwa) „Przygoda zaginionego żołnierza”
- Zukhra Yanikova (Rosja/Czarnogóra) „Nieumarli”.
Pełną listę sztuk znajdziesz na stronie konkursu: Urban Theater.
O sztuce „Proszę, niech zapanuje pokój” Marty Sokołowskiej
Sztuka opowiada historię polskiego fizyka żydowskiego pochodzenia, który porzucił Projekt Manhattan, pozostawił swoją rodzinę w Polsce i zmierzył się z traumą wojny. Fragmentaryczna, kolażowa narracja łączy poezję, humor oraz elementy detektywistyczne. Jednocześnie porusza kluczowe tematy, takie jak odpowiedzialność za pokój i wojnę, problematyka korzeni rodzinnych, tradycji i ich przezwyciężania. Tekst ten to wyjątkowy przykład tragikomedii egzystencjalnej.
Sztuka Marty Sokołowskiej „Proszę, niech zapanuje pokój” znalazła się na short liście w ramach International Director and Dramaturgy Lab FOCAL POINT w Berlinie
Sztuka „Proszę, niech zapanuje pokój” została zakwalifikowana do prestiżowej short listy w ramach International Director and Dramaturgy Lab FOCAL POINT. Wśród ponad 159 zgłoszonych dramatów, komisja ekspertów wybrała 33, a ostatecznie 10 dzieł znalazło się na short liście.
Marta Sokołowska znalazła się w elitarnym gronie dramatopisarzy z różnych krajów, w tym z Białorusi, Niemiec, Estonii, Rosji, Ukrainy i Litwy. Jej dramat dotyka tematów uniwersalnych, lecz niezwykle aktualnych – pokoju i nadziei w obliczu niepewności i konfliktów, co zapewne wstrząśnie i poruszy publiczność na wielu poziomach.
Od 1 listopada 2024 roku sztuki będą dostępne na stronie Urban Theater w Berlinie, gdzie oczekiwane są eksplikacje reżyserek i reżyserów. To wyjątkowe wydarzenie dla miłośników teatru współczesnego, którzy będą mieli możliwość odkrycia nowych, odważnych dzieł twórców z różnych zakątków świata.
Festiwal FOCAL POINT wspierany przez Auswärtiges Amt kładzie nacisk na społeczne znaczenie sztuki i współpracę cywilną. Finalne decyzje dotyczące wyboru 7 sztuk, które zostaną wyprodukowane podczas festiwalu w lutym 2025 roku, zostaną ogłoszone 20 grudnia 2024 roku, kiedy poznamy także reżyserów i reżyserki, którzy podjęli się wyzwań interpretacyjnych tych dzieł.
To wielki sukces nie tylko dla Sokołowskiej, ale także dla polskiej sztuki dramatycznej, która zyskuje coraz większe uznanie na arenie międzynarodowej.
Więcej: https://urban-theater.com/sammelpunkt