Zapowiedź powieści Marty Sokołowskiej „Imperium Dzieci” już niebawem na łamach „biBLioteki”

Wczoraj doszły do nas świetne wiadomości z Krakowa. Marta Sokołowska została laureatką II edycji Nagrody
Kraków Miasto Literatury UNESCO
​Zapowiedź debiutanckiej prozy „Imperium Dzieci” już niebawem na łamach „biBLioteki”.

BiuroLiterackie.pl

Zapowiedź powieści Marty Sokołowskiej „Imperium Dzieci” już niebawem na łamach „biBLioteki”

Marta Sokołowska została laureatką II edycji Nagrody Kraków Miasto Literatury UNESCO 

Marta Sokołowska laureatką II edycji Nagrody Kraków Miasto Literatury UNESCO. Powieść Imperium Dzieci. Dystopia

Laureatami drugiej edycji Nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO zostało 39 twórców. Wśród docenionych zgłoszeń znalazły się m.in. projekty literackie reportażystki Anny Goc, pisarki Zośki Papużanki, tłumacza Ryszarda Krynickiego czy ilustratorki Marty Ignerskiej.
W ramach tegorocznej edycji Nagrody KMLU 39 twórców i twórczyń zgłoszonych przez 26 wydawców otrzyma wsparcie finansowe dla swoich najnowszych projektów. Dodatkowo zostaną one objęte działaniami promocyjnymi – prezentacjami w mediach społecznościowych KMLU i organizacją spotkań premierowych w księgarniach kameralnych lub w nowej przestrzeni na literackiej mapie miasta – Pałacu Potockich. Popularność, jaką cieszyły się nabory do I i II edycji Nagrody świadczy nie tylko o tym, jak duże jest zapotrzebowanie twórców i twórczyń na finansowe wsparcie ich pracy nad nowymi publikacjami, ale także, jak prężnie działa krakowskie środowisko literackie. Niezwykle imponująca była także różnorodność zgłaszanych projektów. To właśnie one wzbogacają literackie dziedzictwo miasta i wpływają na to, co krakowianki i krakowianie czytają. Zresztą nie tylko mieszkańcy naszego miasta, bo Nagroda służy przecież także ogólnopolskiej promocji ich twórczości – mówi Izabela Błaszczyk, Dyrektor KBF, operatora programu KMLU.
Konkurs pod nazwą Nagroda Krakowa Miasta Literatury UNESCO zrealizowany został po raz pierwszy w 2020 roku na mocy uchwały Rady Miasta Krakowa. Do tej pory ukazało się ponad 20 wyróżnionych w ten sposób tytułów, a kolejne premiery publikacji nagrodzonych w I edycji konkursu przed nami – czekamy na książki m.in. Dominiki Słowik, Katarzyny Kubisiowskiej, Wojciecha Nowickiego i Przemka Dębowskiego. Pomnażanie literackiego dziedzictwa i pielęgnowanie wizerunku Krakowa oraz wsparcie dla środowisk kreatywnych związanych z literaturą i sektorem wydawniczym to kluczowe założenia Strategii Krakowa Miasta Literatury UNESCO na lata 2017-2022, które znajdują odzwierciedlenie w rozwijanym od kilku lat Programie Patronackim. Nagroda KMLU dofinansowuje realizację projektów książkowych odnoszących się w szerokim znaczeniu do literackiego charakteru miasta.
Nagroda KMLU stała się istotnym wsparciem i wyróżnieniem dla twórców, zarówno tych już uznanych, z bogatą literacką historią, jak i pisarzy debiutujących, których talent i świeże, nieszablonowe postrzeganie rzeczywistości szczególnie intryguje komisję konkursową. Wśród wyróżnionych tytułów znalazły się tym razem wiersze w wyborze i przekładzie Ryszarda Krynickiego, najnowsza powieść Zośki Papużanki czy biografia autorstwa Anny Kaszuby-Dębskiej. Z młodych autorów, których projekty otrzymały dofinansowanie w tej edycji, możemy wskazać m.in. na nowe głosy poetyckie – Justyny Tomskiej i Patryka Kosendy – oraz prozatorskie – Marty Sokołowskiej i Barbary Woźniak. Wśród wyróżnionych znaleźli się także tłumacze biorący udział w międzynarodowym projekcie CELA (Connecting Emerging Literary Artists) – Aleksandra Wojtaszek i Gabriel Borowski – oraz uczestnicy cyklu warsztatów pod nazwą Szkoła Pisania KMLU. W ramach II edycji konkursu wyróżnionych zostało również 5 publikacji z zakresu literatury dziecięcej, z których dwie związane są z twórczością Stanisława Lema.

Więcej: miastoliteratury.pl

Marta Sokołowska laureatką II edycji Nagrody Kraków Miasto Literatury UNESCO. Powieść Imperium Dzieci. Dystopia