Premiera Holzwege w Teatrze Telewizji

13 września 2022, o godzinie 20 w Teatrze Telewizji miała miejsce premiera spektaklu „Holzwege” na podstawie tekstu Marty Sokołowskie, w reżyserii Tomasza Cyza. Spektakl zrealizowany został w ramach projektu TEATROTEKA w Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w 2018 roku.

Sztuka inspirowana biografią Tomasza Sikorskiego – wybitnego, awangardowego kompozytora, pianisty, prekursora minimalizmu w muzyce, który zmarł w niejasnych okolicznościach w 1988 roku w wieku 49 lat. Twórca, niedoceniany za życia, zmagał się z depresją, alkoholizmem i osamotnieniem. Został znaleziony martwy w swym malutkim mieszkaniu na warszawskim MDM-ie.

Autorka sztuki wykorzystuje konwencję teatru w teatrze. Akcja jest udramatyzowanym ciągiem domysłów, hipotez, przypuszczeń na temat ostatniego okresu życia i tajemniczej śmierci artysty, jakie snuje dwoje aktorów i reżyser przygotowujący spektakl o Sikorskim. Mamy do czynienia po części z inscenizacją, po części z dokumentem (wypowiedzi Teresy Różyłło, przyjaciółki artysty), po części zaś z koncertem. Wykorzystana w spektaklu muzyka Tomasza Sikorskiego nie jest jedynie ilustracją, lecz stanowi integralną część przedstawienia.

Spektakl został nagrodzony za scenografię (Ewa Gdowiok) i montaż (Maciej Szydłowski) podczas 3. edycji festiwalu TEATROTEKA Fest w 2019 roku, zaś rok później zdobył nagrodę Silver Remi w kategorii Dramatic na międzynarodowym festiwalu World Fest Houston.

Autorka: Marta Sokołowska
Reżyseria: Tomasz Cyz
Zdjęcia: Weronika Bilska PSC
Muzyka: Tomasz Sikorski
Scenografia: Ewa Gdowiok
Kostiumy: Aleksandra Gąsior

Obsada: Anna Próchniak (Aktorka),Tomasz Nosiński (Aktor I), Sławomir Grzymkowski (Aktor II), Michał Pepol (Wiolonczelista), Bartłomiej Wąsik (Pianista), Bogna Cyz (Pianistka) oraz Teresa Rużyłło

Czas: 47 minut
PREMIERA TV: 2022 rok
Spektakl można obejrzeć na vod.tvp.pl

Źródło: teatrtv.vod.tvp.pl

Premiera Holzwege w Teatrze Telewizji na podstawie tekstu Marty Sokołowskiej, w reżyserii Tomasza Cyza. Teatroteka
Holzwege Fot. WFDiF