Spektakl „Proszę, niech zapanuje pokój”

26 października w ramach Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy odbyła się prezentacja szkicu scenicznego spektaklu „Prosz​ę, niech zapanuje pokój” autorstwa Marty Sokołowskiej w reżyserii Piotra Domalewskiego.

​Tekst Marty Sokołowskiej znalazł się w finale AURORY. Nagrody Dramaturgicznej Miasta Bydgoszczy

„Pokój na świecie to temat konferencji przygotowanej na wzór słynnych spotkań Ruchu uczonych na rzecz rozbrojenia i pokoju Pugwash. Ich zadaniem było badanie problemów i wypracowywanie innowacyjnych rozwiązań, a w rezultacie zmienianie rzeczywistości. W tle toczy się śledztwo mające na celu rozszyfrowanie ostatniego przesłania sir Józefa Rotblata, polskiego fizyka, współtwórcy bomby atomowej w projekcie Manhattan oraz laureata Pokojowej Nagrody Nobla z 1995 roku. Czy przemówi on własnym głosem, czy schowa się za dramatem wielkiej (i małej) historii?”

Czas: 26 października 2022, środa, godzina 19.00
Miejsce: aula Akademii Muzycznej w Bydgoszczy (ul. Słowackiego 7)

Reżyseria: Piotr Domalewski
Autorka: Marta Sokołowska
Przekład na język angielski: Dominika Gajewska
Występują aktorzy Zespołu Teatru Polskiego w Bydgoszczy

Więcej informacji: festiwalprapremier.pl


Spotkanie z finalistkami AURORY. Nagrody Dramaturgicznej Miasta Bydgoszczy

„Korzystając z wieloletnich doświadczeń rozmów z twórczyniami i twórcami spektakli oraz autorkami i autorami szkiców scenicznych zaproszonych na Festiwal Prapremier, Teatr Polski w Bydgoszczy kontynuuje tę formułę wymiany doznań estetycznych i intelektualnych w tegorocznej edycji FPP Oświecenie oraz w ramach konkursu AURORA. Nagroda Dramaturgiczna Miasta Bydgoszczy.
W spotkaniu wezmą udział finalistki II. Edycji AURORY. Nagrody Dramaturgicznej Miasta Bydgoszczy, które wyłoniła czteroosobowe jury w składzie: Davit Gabunia, Julia Holewińska, Veronika Skliarowa oraz Agnieszka Lubomira Piotrowska.
Twórczynie opowiedzą o swoich doświadczeniach związanych z dramatopisarstwem, o inspiracjach, motywacjach i planach związanych
z dramatopisarstwem.”

Czas: 23 października 2022, niedziela, godzina 17.00
Miejsce: aula Akademii Muzycznej w Bydgoszczy (ul. Słowackiego 7)

Prowadząca: Agata M. Skrzypek

Więcej informacji: festiwalprapremier.pl


Festiwal Prapremier Oświecenie 2022 w Bydgoszczy

Hasłem tegorocznej edycji Festiwalu Prapremier jest „Oświecenie” rozumiane jako kwestia dotyczącą kształtu i perspektyw istnienia świata, w którym żyjemy.
„Czym jest Oświecenie?” – pytał Immanuel Kant w słynnym tekście z 1784 roku. Ponad dwieście lat później powracamy do tego pytania, na nowo staramy się zrozumieć, czym może być dziś owo „wyjście człowieka z niepełnoletności”. Zewsząd słychać́ dziś́ pesymistyczny refren: kres oświeceniowej tradycji głoszą̨ myśliciele przynależący do rozmaitych tradycji intelektualnych i utożsamiani z różnymi opcjami politycznymi.”
Więcej: festiwalprapremier.pl