Słuchowisko „ULma” wg tekstu Marty Sokołowskiej
Polskie Radio Rzeszów zrealizowało PREMIERĘ słuchowiska Marty Sokołowskiej pt. „ULma” w reżyserii Macieja Wikotora. Już 10 września o godz. 13:05 i 20:05, będą mogli Państwo wysłuchać emisji na antenie rzeszowskiej rozgłośni.
ULma to alternatywna historia rodziny Ulmów i ich żydowskich sąsiadów opowiedziana z perspektywy najstarszych córek, Basi i Stasi. Wraz z retrospektywną opowieścią dorosłych już kobiet przenosimy się do Markowej i poznajemy „prawdziwe” wydarzenia z 23 na 24 marca 1944 roku oraz to, co zdarzyło się później.
Jak więc było naprawdę? Co stało się w domu na końcu Markowej? I kto mógłby pomóc ludziom, którzy odrzucili nieludzkie prawo narzucone przez okupanta i odmówili wydania żydowskiego ojca z czterema synami i dwóch Żydówek z małym dzieckiem na śmierć? Czy możliwe jest ich ocalenie?
ULma to metafora nieoczywistego połączenia pszczelej i ludzkiej rodziny, która o nie dbała. To zderzenie doskonale zorganizowanego świata pszczół z machiną wojennej eksterminacji. Czy pszczoły, których celem jest przetrwanie rodziny, nawet kosztem jednostek, są w stanie skutecznie przeciwstawić się akcji wymordowania mieszkanek i mieszkańców domu w Markowej i ich uratować? A jeśli tak, czy jesteśmy w stanie poznać ich prawdziwą motywację?
Przyjmując w słuchowisku perspektywę dzieci, staramy się nadać historii Ulmów wielowymiarowość i rozszerzyć pole refleksji na temat ich losu.
– mówi Marta Sokołowska, autorka scenariusza
Słuchowisko poświęcone jest tragicznej historii zamordowania Wiktorii i Józefa Ulmów wraz z pięciorgiem dzieci oraz ośmiu osób pochodzenia żydowskiego, w tym kilkuletniej dziewczynki.
W słuchowisku udział wzięli m.in. Dagny Mikoś, Anna Demczuk, Grażyna Misiorowska, Robert Chodur i Paweł Gładyś.
autor: Marta Sokołowska
reżyser: Maciej Wiktor
realizacja akustyczna: Jerzy Dziobak
kierownictwo produkcji: Jagoda Rall
PRODUKCJA: Polskie Radio Rzeszów S.A.
Źródło: radio.rzeszow.pl