Numer 14
Studium zniewolenia młodej dziewczyny żyjącej w pierwszej połowie XX wieku, która skazana za zabicie swojego dziecka odbywa karę pozbawienia wolności. Sztuka została wystawiona w Wilnie w 1934, grana również w Warszawie i Krakowie, była z racji podejmowanej problematyki promowana przez Boya-Żeleńskiego. Z powodów cenzury została zdjęta z afisza krakowskiego teatru. Dotychczas niepublikowana, ukazała się niedawno w antologii dramatów Rodzaju żeńskiego pod redakcją Agaty Chałupnik i Agaty Łukszy (2018). Słuchowisko na podstawie twórczości Marceliny Grabowskiej
W adaptacji współczesnej, zawierającej monologi Marty Sokołowskiej i improwizację Jaśminy Polak, „Numer 14” staje się próbą oddania głosu bohaterce i odszukania jej imienia. Przełamanie milczenia i anonimowości postaci, która funkcjonuje jako numer więzienny, jest nie tylko gestem emancypacyjnym, ale przede wszystkim zapisem wewnętrznej podróży.
Sztuka zawiera monologi Marty Sokołowskiej i improwizacje Jaśminy Polak. Słuchowisko zrealizowane w ramach projektu Nowe Słuchowiska Instytutu Teatralnego. Współfinansowane przez Miasto Stołeczne Warszawa.
Więcej: waw4free.pl
Realizacje
Słuchowisko 2018
Reżyseria Katarzyna Kalwat
Muzyka: Bartosz Dziadosz
Występują: Jaśmina Polak, Lech Łotocki, Jacek Beler Fanpage, Sebastian Pawlak
Wyprodukowano dla Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego
Słuchowisko dostępne jest online: encyklopediateatru.pl