Premiera słuchowiska „Serce. O Juliuszu Mieroszewskim” w Polskim Radiu

Polskie Radio Dwójka. Wieczór ze słuchowiskiem „Serce. O Juliuszu Mieroszewskim”

Słuchowisko „Serce. O Juliuszu Mieroszewskim” przybliża postać jednego z najważniejszych polskich publicystów politycznych XX wieku, autora koncepcja ULB (Ukraina, Litwa, Białoruś). Autorką scenariusza jest Marta Sokołowska, a reżyserią zajął się Maciej Wiktor. W tytułowej roli występuje Piotr Grabowski.

POSŁUCHAJ Słuchowisko „Serce. O Juliuszu Mieroszewskim” (Dwójka)

O Juliuszu Mieroszewskim…

Juliusz Mieroszewski był jednym z najważniejszych polskich publicystów politycznych XX wieku. Większość swojego dorosłego życia spędził na emigracji w Londynie, jako korespondent i współpracownik paryskiej „Kultury”, na łamach której publikował swoje prace do śmierci w 1976 roku. Jego najważniejszą ideą była koncepcja ULB (Ukraina, Litwa, Białoruś), która postulowała współpracę i partnerstwo między Polską a jej wschodnimi sąsiadami jako warunek stabilności i pokoju w regionie. Mieroszewski zmarł w Londynie, jednak jego dziedzictwo pozostaje żywe i inspirujące.

Słuchowisko w radiowej Dwójce

Słuchowisko „Serce. O Juliuszu Mieroszewskim” łączy fakty z życia Mieroszewskiego z fikcją literacką. Scenariusz przenosi słuchaczy w podróż przez najważniejsze momenty życia bohatera, ukazując jego zmagania, pasje i niestrudzone dążenie do prawdy. Przez dramatyczne wątki i głębokie dialogi, słuchowisko odkrywa przed słuchaczami nie tylko postać samego Mieroszewskiego, ale również kontekst historyczny i społeczny jego czasów.

Autorką scenariusza jest Marta Sokołowska, dramatopisarka i laureatka Nagrody Kraków Miasto Literatury UNESCO, a reżyserią zajął się Maciej Wiktor, reżyser filmowy i teatralny. Muzykę skomponował Yegor Zabelov, pochodzący z Mińska wirtuoz akordeonu.

Premiera słuchowiska miała miejsce 2 czerwca o godz. 19.00 w Programie 2 Polskiego Radia. 

Źródło: Polskie Radio

2 czerwca o 19:00 w radiowej Dwójce odbyła się premiera słuchowiska „Serce. O Juliuszu Mieroszewskim”, zorganizowanego przez Centrum Mieroszewskiego i Fundację Konglomeart. Słuchowisko przedstawia życie i działalność Juliusza Mieroszewskiego, wybitnego dziennikarza i publicysty związanego z paryskim pismem „Kultura”. Mieroszewski walczył o wolność i demokrację dla krajów wschodnich, takich jak Ukraina, Litwa i Białoruś. Scenariusz napisała Marta Sokołowska, a reżyserią zajął się Maciej Wiktor.

Więcej informacji można znaleźć tutaj.

  • Kiedy: 2.06.2024 (niedziela) godz.19:00
  • Gdzie: Polskie Radio Program II
  • Organizator: Centrum Mieroszewskiego, Fundacja Konglomeart

Słuchowisko jest wyjątkowym przedsięwzięciem artystycznym Centrum Mieroszewskiego i Fundacji Konglomeart, mającym na celu przybliżenie postaci Juliusza Mieroszewskiego – wybitnego dziennikarza, publicysty i pisarza politycznego, którego tezy formułowane na łamach paryskiej „Kultury” są niezwykle aktualne również dzisiaj.

Słuchowisko poprzedzi dyskusja o patronie Centrum 31 maja o godz. 21:00 w radiowej Dwójce, w której gośćmi Wacława Holewińskiego będą prof. Rafał Habielski, polski historyk, a także dr Ernest Wyciszkiewicz, dyrektor Centrum i politolog.

Historia słuchowiska prowadzi słuchaczy przez różne aspekty życia Mieroszewskiego, od jego młodości w Krakowie po wydarzenia związane z okresem II wojny światowej i jego emigrację polityczną.

Juliusz Mieroszewski to postać o bogatej osobowości, która wykazywała się wszechstronnymi zainteresowaniami, w tym polityką, literaturą i filozofią. Mieroszewski był związany z paryskim pismem „Kultura”, gdzie publikował. Jako działacz polityczny walczył o prawa i wolności dla krajów wschodnich, takich jak Ukraina, Białoruś czy Litwa. Jego koncepcja ULB (Ukraina, Litwa, Białoruś) była próbą zwrócenia uwagi na te kraje jako istotne elementy polityki zagranicznej Polski.

Centralnym punktem słuchowiska jest historia przeszczepu serca, będącego symbolem przepływu idei i kultury między Polską a wschodnimi sąsiadami. Przeszczep serca odnosi się również do istoty życiowej działalności Mieroszewskiego, w kontekście polityki i symbolizuje oddanie dla sprawy, pasję, idee, oraz wytrwałość w walce o swoje przekonania. To, w jaki sposób Mieroszewski traktuje „serce” polityki, odzwierciedla jego zaangażowanie w dążenie do wolności, demokracji i suwerenności dla krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

Ta metafora odnosi się również do potrzeby zrozumienia innych kultur, integracji z nimi i budowy mostów między różnymi narodami. W ten sposób „Serce. O Juliuszu Mieroszewskim” staje się opowieścią o tym, jak różnorodność kulturowa i polityczna może być kluczem do porozumienia i współpracy międzynarodowej, zwłaszcza między Polską a jej wschodnimi sąsiadami, takimi jak Ukraina, Litwa, Białoruś.

Scenariusz słuchowiska napisała Marta Sokołowska, dramatopisarka i laureatka Nagrody Kraków Miasto Literatury UNESCO, a reżyserią zajął się Maciej Wiktor, reżyser filmowy i teatralny. Muzykę skomponował Yegor Zabelov, pochodzący z Mińska wirtuoz akordeonu.

Obsada:
Juliusz Mieroszewski – Piotr Grabowski
Kazimierz Mieroszewski – Piotr Napieraj
Inka – Jadwiga Czechowicz – Dagny Mikoś
Marek – Karol Kadłubiec
Maria – Magdalena Kozikowska-Pieńko
Lekarka – Anna Demczuk
Julia – Jagoda Rall
Mróz + Serce – Paweł Gładyś

reżyseria: Maciej Wiktor
scenariusz: Marta Sokołowska
muzyka: Yegor Zabelov
udźwiękowienie: Katarzyna Figat

Więcej: mieroszewski.pl

Premiera słuchowiska „Serce. O Juliuszu Mieroszewskim”. Scenariusz napisała Marta Sokołowska, a reżyserią zajął się Maciej Wiktor
Źródło: mieroszewski.pl

Juliusz Mieroszewski (1906-1976) był polskim dziennikarzem, publicystą i pisarzem politycznym, znanym głównie z działalności na emigracji. W latach międzywojennych współredagował „Ilustrowany Kurier Codzienny” w Krakowie. Po II wojnie światowej osiadł w Wielkiej Brytanii, gdzie stał się jednym z najważniejszych publicystów paryskiej „Kultury”. Mieroszewski był zwolennikiem pojednania Polski z Ukrainą, Litwą i Białorusią oraz ewolucyjnych zmian ustrojowych w Polsce. Jego prace i koncepcje polityczne miały duży wpływ na myśl polityczną polskiej emigracji.