Wojciech Urbański reżyseruje sztukę Marty Sokołowskiej w międzynarodowym laboratorium „Focal Point”
W ramach prestiżowego konkursu International Directors and Dramaturgy Lab „Focal Point”, reżyserem sztuki Marty Sokołowskiej „Proszę, niech zapanuje pokój” został wybrany Wojciech Urbański z Polski.
Międzynarodowy projekt teatralny badający europejską rzeczywistość
W ramach laboratorium „Focal Point” twórcy teatralni z Niemiec oraz krajów Europy Wschodniej – takich jak Białoruś, Polska, Ukraina, Litwa czy Estonia – będą współpracować nad stworzeniem siedmiu spektakli. Prezentacje końcowe odbędą się 22 i 23 lutego 2025 roku w Theater Strahl, a spektakle będą wystawiane w języku angielskim lub niemieckim, co pozwoli na szeroki odbiór międzynarodowy.
Spośród 83 zgłoszeń wybrano 7 wyjątkowych projektów
Konkurs reżyserski cieszył się ogromnym zainteresowaniem, a do Laboratorium zgłoszono aż 83 projekty. W gronie wybranych znalazły się wyjątkowe duety reżyserów i dramatopisarzy, w tym:
- Nikolai Berman (Russia/Germany) — „Say Hi to ABDO” by Mikita Ilyinchyk (Belarus/Poland)
- Sava Cebotari (Moldova/Great Britain) — „Neither Fish nor Fowl” by Vyacheslav Volkonsky (Ukraine)
- Marfa Gorvitz (Russia/Israel) — „Dogs and People” by Vyacheslav Volkonsky (Ukraine)
- Anton Kiseljus (Estonia) — „Business as Usual” by Mehis Pihla (Estonia)
- Stephanie LeBolt (USA/Germany) — „Undead” by Zukhra Yanikova (Russia/Montenegro)
- Dmitrijs Petrenko (Latvia) — „Adventure of a Lost Soldier” by Yanis Yoki (Russia/Lithuania)
- Wojciech Urbański (Poland) — „Please, Let There Be Peace” by Marta Sokołowska (Poland)
Zapraszamy do śledzenia dalszych informacji o projekcie i zarezerwowania daty – luty 2025 w Theater Strahl zapowiada się jako wyjątkowe święto teatru współczesnego!
Więcej: urban-theater.com/sammelpunkt
O sztuce „Proszę, niech zapanuje pokój” Marty Sokołowskiej
Sztuka opowiada historię polskiego fizyka żydowskiego pochodzenia, który porzucił Projekt Manhattan, pozostawił swoją rodzinę w Polsce i zmierzył się z traumą wojny. Fragmentaryczna, kolażowa narracja łączy poezję, humor oraz elementy detektywistyczne. Jednocześnie porusza kluczowe tematy, takie jak odpowiedzialność za pokój i wojnę, problematyka korzeni rodzinnych, tradycji i ich przezwyciężania. Tekst ten to wyjątkowy przykład tragikomedii egzystencjalnej.

Spektakl „Proszę, niech zapanuje pokój”
26 października w ramach Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy odbyła się prezentacja szkicu scenicznego spektaklu „Proszę, niech zapanuje pokój” autorstwa Marty Sokołowskiej w reżyserii Piotra Domalewskiego.
Tekst Marty Sokołowskiej znalazł się w finale AURORY. Nagrody Dramaturgicznej Miasta Bydgoszczy
„Pokój na świecie to temat konferencji przygotowanej na wzór słynnych spotkań Ruchu uczonych na rzecz rozbrojenia i pokoju Pugwash. Ich zadaniem było badanie problemów i wypracowywanie innowacyjnych rozwiązań, a w rezultacie zmienianie rzeczywistości. W tle toczy się śledztwo mające na celu rozszyfrowanie ostatniego przesłania sir Józefa Rotblata, polskiego fizyka, współtwórcy bomby atomowej w projekcie Manhattan oraz laureata Pokojowej Nagrody Nobla z 1995 roku. Czy przemówi on własnym głosem, czy schowa się za dramatem wielkiej (i małej) historii?”
Czas: 26 października 2022, środa, godzina 19.00
Miejsce: aula Akademii Muzycznej w Bydgoszczy (ul. Słowackiego 7)
Reżyseria: Piotr Domalewski
Autorka: Marta Sokołowska
Przekład na język angielski: Dominika Gajewska
Występują aktorzy Zespołu Teatru Polskiego w Bydgoszczy
Więcej informacji: festiwalprapremier.pl

Spotkanie z finalistkami AURORY. Nagrody Dramaturgicznej Miasta Bydgoszczy
„Korzystając z wieloletnich doświadczeń rozmów z twórczyniami i twórcami spektakli oraz autorkami i autorami szkiców scenicznych zaproszonych na Festiwal Prapremier, Teatr Polski w Bydgoszczy kontynuuje tę formułę wymiany doznań estetycznych i intelektualnych w tegorocznej edycji FPP Oświecenie oraz w ramach konkursu AURORA. Nagroda Dramaturgiczna Miasta Bydgoszczy.
W spotkaniu wezmą udział finalistki II. Edycji AURORY. Nagrody Dramaturgicznej Miasta Bydgoszczy, które wyłoniła czteroosobowe jury w składzie: Davit Gabunia, Julia Holewińska, Veronika Skliarowa oraz Agnieszka Lubomira Piotrowska.
Twórczynie opowiedzą o swoich doświadczeniach związanych z dramatopisarstwem, o inspiracjach, motywacjach i planach związanych
z dramatopisarstwem.”
Czas: 23 października 2022, niedziela, godzina 17.00
Miejsce: aula Akademii Muzycznej w Bydgoszczy (ul. Słowackiego 7)
Prowadząca: Agata M. Skrzypek
Więcej informacji: festiwalprapremier.pl

Festiwal Prapremier Oświecenie 2022 w Bydgoszczy
Hasłem tegorocznej edycji Festiwalu Prapremier jest „Oświecenie” rozumiane jako kwestia dotyczącą kształtu i perspektyw istnienia świata, w którym żyjemy.
„Czym jest Oświecenie?” – pytał Immanuel Kant w słynnym tekście z 1784 roku. Ponad dwieście lat później powracamy do tego pytania, na nowo staramy się zrozumieć, czym może być dziś owo „wyjście człowieka z niepełnoletności”. Zewsząd słychać́ dziś́ pesymistyczny refren: kres oświeceniowej tradycji głoszą̨ myśliciele przynależący do rozmaitych tradycji intelektualnych i utożsamiani z różnymi opcjami politycznymi.”
Więcej: festiwalprapremier.pl
