16 sierpnia 2021 roku o godzinie 18 odbyło się spotkanie autorskie z Martą Sokołowską. Spotkanie miało miejsce w Czytelni nr XIX.
Organizator: Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy
W poniedziałek, 16 sierpnia odbyło się spotkanie z Martą Sokołowską, dramatopisarką i prozaiczką, autorką dystopijnej powieści „Imperium Dzieci”, której premiera miała miejsce 12 lipca 2021 roku.
Wydarzenie odbyło się w Czytelni i mimo deszczowej pogody zgromadziło wielu uczestników, zarówno z Dyskusyjnego Klubu Książki Oddziału „Czechowice” jak i spoza grona stałych użytkowników Biblioteki.
Podczas spotkania autorka opowiedziała m. in. skąd wziął się pomysł na napisanie dystopii, co ją zainspirowało oraz do jakich czytelników kierowała swoją opowieść o tytułowym „imperium”. Padły też liczne pytania z sali, m. in. o to dlaczego w powieści prawie nie występują dzieci, a także dlaczego jej bohaterowie są tak bezwzględni. Dyskusja na temat powieści oraz źródeł zła okazała się być bardzo angażująca.
Marta Sokołowska znana jest jako autorka tłumaczonych i wystawianych słuchowisk oraz sztuk teatralnych, m.in.: „Kamionna. Opowieści rodzinne”, „Reykjavik ’74”, a także „Holzwege” (spektakl ten zdobył Grand Prix Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej). „Imperium Dzieci” to jej debiut prozatorski, książka ukazała się niedawno nakładem wydawnictwa Biuro Literackie.
Wydarzenie finansowane było ze środków Instytutu Książki.
Źródło: bpursus.waw.pl
Premiera powieści Imperium Dzieci
12 lipca 2021 odbyła się premiera powieści dystopijnej Imperium Dzieci autorstwa Marty Sokołowskiej. Powieść została wydana przez wydawnictwo Biuro Literackie
W Imperium Dzieci najwyższymi wartościami są dobro i szczęście dziecka. W społeczeństwie podzielonym hierarchicznie o upragnione dziecko stara się B-Maria, lecz reguły klasowe niszczą jej marzenia. Surowe zasady imperium wymuszają na bohaterkach i bohaterach posłuszeństwo wobec reżimu lub bunt okupiony karą i wykluczeniem. Czy warto zmieniać świat, w którym dzieci nie cierpią? Jaką cenę musi ponieść jednostka, która wpisze się w wymarzoną wspólnotę? Czy istnieje granica tyranii, w której Idea Ocalonego Dziecka usprawiedliwia wszelką przemoc?
W dystopijnej powieści Marta Sokołowska opisuje świat, w którym dążenie do doskonałości przybiera formę fanatyzmu. Zadaje pytanie o człowieczeństwo, którego istotą jest nie tylko konflikt, ale też troska o najsłabszych.
Książkę można kupić na Allegro, w księgarni wydawnictwa Biuro Literackie i w innych dobrych księgarniach.